Na czym polega dabbing?

IMG_7270 kopiujDabbing, czyli waporyzacja koncentratów, to zjawisko stosunkowo nowe w Polsce. Poniżej dowiecie się, czym jest dabbing, co można dabować i jakie waporyzatory nadają się do tego najlepiej.

Dabbing oznacza waporyzację koncentratów, czyli bijących obecnie rekordy popularności w USA wysoko stężonych ekstraktów z marihuany. Najmocniejsze koncentraty mogą zawierać nawt 90% THC! Koncentrat jest rozgrzewany do temperatury w której topi się i paruje, użytkownik zaś wdycha powstałe w ten sposób opary. Pozwala to na bardzo szybkie uzyskanie bardzo mocnych efektów psychoaktywnych. Początkowo do dabbingu wykorzystywano fajki wodne, które zamiast cybucha miały zamontowany tzw. gwóźdź (ang. nail), czyli płytkę przeznaczoną do odparowywania koncentratu. Gwóźdź jest ogrzewany palnikiem butanowym lub podłączoną do prądu grzałką. Tego typu zestaw (bongo + gwóźdź) to tzw. dab rig, czyli fajka wodna do koncentratów. Z czasem rynek został zalany przez tzw. vape pens, czyli małe vaporizery przenośne do koncentratów, kształtem przypominające długopis, a wyglądem e-papierosa. W tego typu waporyzatorze umieszczana jest niewielka ilość koncentratu, która po wciśnięciu przycisku zaczyna po kilku sekundach topić się i parować. Vape pens są niezwykle dyskretne. Z czasem pojawiły się również przenośne fajki wodne do koncentratów – ta grupa urządzeń nazywa się portalbe e-nail. Zacznijmy jednak od początku: jakie typy koncentratów nadają się do dabbingu?

Rodzaje koncentratów

1. BHO (wax, shatter, crumble) – to najpopularniejszy obecnie rodzaj koncentratów. BHO uzyskuje się przy pomocy butanu, który pełni funkcję rozpuszczalnika – butan jest przepuszczany przez marihuanę i wówczas rozpuszcza on zawartą w roślinie bogatą w kannabinoidy żywicę. Umożliwia to oddzielenie kannabinoidów od  materiału roślinnego. Istnieje wiele rodzajów BHO, które różnią się konsystencją i mocą, w zależności od metody ich produkcji. Największym problemem z BHO jest jego odpowiednie oczyszczenie z resztek rozpuszczalnika – jest to bardzo trudne bez specjalistycznego i kosztownego sprzętu, takiego jak np. komory próżniowe. Inną poważną wadą BHO jest duże ryzyko wybuchu towarzyszące procesowi jego produkcji. BHO można używać we wszystkich typach vaporizerów do koncentratów.

2. QWISO – to również popularny rodzaj koncentratu, jednak obecnie jego popularność w USA jest znacznie mniejsza niż BHO. Jest on uzyskiwany również przy pomocy rozpuszczalnika, jednak nie jest to butan, a toksyczny dla ludzi alkohol izopropylowy. QWISO jest bardzo łatwo wyprodukować w warunkach domowych, jednak w praktyce nie da się go w całości oczyścić z resztek rozpuszczalnika. Z tego względu zdecydowanie odradzamy stosowanie tego typu koncentratów – szkoda zdrowia.

3. Rosin – od około 2015 roku najpopularniejszym obok BHO rodzajem koncentratu staje się tzw. Rosin, czyli koncentrat uzyskiwany bez użycia żadnych rozpuszczalników. Rosin jest wyciskany z roślin poprzez połączenie dużego nacisku oraz określonej temperatury – potraktowana w ten sposób marihuana „puszcza soki”, czyli Rosin właśnie. Rosin również potrafi być bardzo mocny – może osiągać nawet 80% kannabinoidów. Co ciekawe, aby wyprodukować Rosin wystarczy prostownica do włosów, pergamin i odpowiednia ilość siły w rękach – jest to tzw. Rosin tech, czyli technika umożliwiająca łatwą produkcję Rosin domowymi sposobami. Rosin można waporyzować przy pomocy dab rig oraz części vape pens.

4. Bubble hash/full-melt hash – to kolejny popularny rodzaj koncentratu. Jest to haszysz uzyskiwany metodą przesiewową (czyli tak jak tradycyjny marokański haszysz), natomiast do jego produkcji stosuje się sita o znacznie mniejszych oczkach. Pozwala to na całkowite oddzielenie trichomów o materii roślinnej, dzięki czemu tego typu haszysz po podgrzaniu całkowicie się topi i jest możliwa jego waporyzacja. Podobnie jak Rosin, bubble hash jest całkowicie bezpieczny zarówno w produkcji, jak i w konsumpcji – do jego produkcji nie są używane toksyczne i łatwopalne rozpuszczalniki. Bubble hash można waporyzować przy pomocy dab rig, jednak nie będzie to możliwe w przeważającej większości vape pens.

Waporyzatory do koncentratów

1. Dab rig – czyli fajka wodna do koncentratów. Jest ona wyposażona w tzw. gwóźdź, na którym odparowywane są koncentraty. Gwóźdź może być tytanowy, kwarcowy lub ceramiczny. Tego typu rozwiązanie zapewnia dużą wydajność, ale jest możliwe do użycia jedynie w domu. Nie wygląda też ani trochę dyskretnie, szczególnie w połączeniu z palnikiem butanowym. Najprostszym i najtańszym sposobem wejścia w posiadanie takiego urządzenia jest dokupienia gwoździa do już posiadanej fajki wodnej.

2. Vape pen – czyli wyglądający jak e-papieros mały vaporizer przenośny do koncentratów. Vape pens są bardzo dyskretne i używanie ich w miejscach publicznych nie budzi niczyjego zainteresowania, co jest ogromną zaletą tych urządzeń. Istnieje bardzo wiele modeli vape pens, za jedną z najlepszych firm produkujących tego typu urządzenia uważana jest amerykańska firma Dr Dabber.

3. Portable e-nail – czyli przenośny i elektroniczny odpowiednik dab dig. Tego typu urządzenia zasilane są akumulatorem, dzięki czemu można zabrać je ze sobą niemal wszędzie. Zapewniają one lepszą wydajność i ogólnie lepsze wrażenia niż vape pens. Wadą jest natomiast zdecydowanie mniej dyskretny wygląd. Za najlepsze tego typu urządzenia uważane są Cloud Electro oraz Dr Dabber Boost.

4. Manualne waporyzatory – to przenośne urządzenia, których końcówka jest rozgrzewana palnikiem butanowym i przykładana do koncentratu, co powoduje jego parowanie. Powstająca w ten sposób para jest wdychana przez ustnik znajdujący się na drugim końcu urządzenia. Najlepszym tego typu waporyzatorem jest Wax Maxer legendarnej firmy The 7th Floor Vapes.

Waporyzacja koncentratów – czy warto?

Naszym zdaniem – jak najbardziej! Koncentraty pozwalają uzyskać pożądane efekty znacznie szybciej niż w przypadku suszu marihuany. Biorąc pod uwagę polskie realia, zdecydowanie odradzamy kupowanie BHO niewiadomego pochodzenia, ponieważ tego typu koncentraty mogą nie być odpowiednio oczyszczone. Najprostszą drogą prowadzącą do świata koncentratów jest Rosin tech – w internecie aż roi się od przepisów pozwalających na uzyskanie tego typu koncentratu w warunkach domowych, w ciągu kilkunastu minut.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s