Czym jest waporyzacja?

IMG_7316 kopiujJeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z waporyzacją, na początek przyda się trochę teorii, która pozwoli zrozumieć, na czym polega fenomen waporyzacji. Z poniższego artykułu dowiecie się, czym jest waporyzacja i dlaczego jest ona o wiele lepszym wyborem od palenia.

Waporyzacja oznacza parowanie. Waporyzacja marihuany czy koncentratów polega więc na odparowaniu kannabinoidów bez doprowadzenia do zapłonu waporyzowanego materiału. Nie dochodzi więc do spalania, nie ma żadnego dymu – jest tylko para składająca się z kannabinoidów. Mówiąc w uproszczeniu, para z waporyzatora to kannabinoidy w aerozolu.Brak spalania oznacza szereg korzyści, o których przeczytasz poniżej.

Jak sprawić, że materiał będzie jedynie parował, nie paląc się? Kluczowa jest tutaj rola temperatury – musi ona być odpowiednio wysoka by marihuana lub koncentrat zaczęły parować, ale jednocześnie na tyle niska by nie zaczęły się palić. Najniższa sensowna temperatura waporyzacji marihuany to ok. 180 stopni C, najwyższa możliwa (bez zapłonu) to 230 stopni.W przypadku koncentratów temperatury te są nieco wyższe – za dolną granicę przyjmuje się ok. 200 stopni C, górna granica jest zależna od typu koncentratu.

Chcąc waporyzować musimy więc trzymać się w określonym przedziale temperatur. W tym celu trzeba albo ręcznie utrzymywać  temperaturę na odpowiednim poziomie (np. w waporyzatorze Magic-Flight Launch Box) albo wybrać urządzenie z elektroniczną stabilizacją temperatury, które będzie pilnowało odpowiedniej temperatury za nas. W każdym przypadku do waporyzacji potrzebny będzie waporyzator. Czym jest waporyzator, dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego waporyzacja jest znacznie lepsza od palenia?

Waporyzacja marihuany czy koncentratów jest znacznie lepszym rozwiązaniem od ich palenia, ponieważ wysoka temperatura towarzysząca spalaniu niszczy większość kannabinoidów i w efekcie przyswajamy nie więcej niż kilkanaście procent THC zawartego w roślinie. Jest to więc zwyczajne marnotrawstwo biorąc pod uwagę, że w przypadku waporyzacji jesteśmy w stanie wyciągnąć z rośliny od 30 do ponad 70% zawartych w niej kannabinoidów. Waporyzacja jest więc o wiele bardziej wydajna od palenia – z takiej samej ilość suszu/koncentratu przyswoisz znacznie więcej THC. Pozwala to na używanie znacznie mniejszych ilości dla takiego samego efektu lub używanie takich samych ilości i cieszenie się o wiele mocniejszymi efektami. Zakładając, że zależy nam na takich samych efektach, przestawiając się na waporyzację możemy zużywać znacznie mniej naszych ulubionych substancji, co wiąże się z istotnymi oszczędnościami w dłuższej perspektywie.

Waporyzacja daje też dużo przyjemniejsze doznania niż palenie – para jest aromatyczna i smaczna, pozbawiona aromatu spalenizny obecnego przy spalaniu. Temperatura pary jest znacznie niższa od temperatury dymu, dzięki czemu podrażnienia dróg oddechowych występują o wiele rzadziej, a wdychanie pary jest znacznie przyjemniejsze od zaciągania się dymem. Również sam haj jest znacznie przyjemniejszy – po waporyzacji człowiek jest znacznie mniej „zamulony” i ociężały niż w przypadku palenia. Doznania są bardziej „czyste” i ogólnie znacznie przyjemniejsze. Jeśli korzystamy z dobrej jakości waporyzatora to haj jest też znacznie mocniejszy.

Nie bez znaczenia są też kwestie zdrowotne – waporyzacja jest znacznie mniej szkodliwa od palenia, co zostało dowiedzione naukowo. Para nie zawiera szeregu toksycznych związków, które obecne są w dymie z marihuany (takich jak na przykład tlenek węgla), ani substancji smolistych, które powodują zmiany w drogach oddechowych i są potencjalnie bardzo niebezpieczne. Wybierając waporyzację robimy więc dobry uczynek dla naszego organizmu, a szczególnie dla dróg oddechowych.

Jak widać, waporyzacja to o wiele lepszy wybór – większa wydajność, lepsze doznania i znacznie mniejsze (bliskie zeru) szkody dla zdrowia. Żeby zacząc waporyzować będzie potrzebny waporyzator – więcej o waporyzatorach przeczytasz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s