Czym jest vaporizer i jak działa?

IMG_7283 kopiujVaporizery, waporyzatory, parowniki – to wszystko określenia na tę samą grupę urządzeń, umożliwiających odparowanie kannabinoidów z marihuany lub jej koncentratu. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak działa waporyzator i jakie są podstawowe rodzaje tych urządzeń.

Zadanie waporyzatora jest następujące: podgrzać substancję (susz lub koncentrat) do takiej temperatury by zaczęła parować, a jednocześnie nie doprowadzić do jej zapłonu, czyli utrzymać temperaturę na odpowiednio niskim poziomie. Zdecydowana większość dostępnych obecnie urządzeń to vaporizery elektroniczne, czyli zasilane energią elektryczną (pochodzącą z akumulatora lub zasilacza wpiętego do gniazdka) i wyposażone w elektroniczną stabilizację temperatury. Istnieją jednak też świetne vaporizery bez stabilizacji temperatury, jak przykładowo Magic-Flight Launch Box, gdzie to użytkownik musi w odpowiednim momencie wyłączyć grzanie.

Jak waporyzator ogrzewa susz lub koncentrat?

Waporyzowaną substancję (susz lub koncentrat) umieszcza się w komorze grzewczej waporyzatora i po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, co w zależności od modelu trwa od kilku sekund do kilku minut, rozpoczyna się parowanie i można zacząć się zaciągać. Jak jednak jest ogrzewany susz lub koncentrat? Istnieją 3 metody:

  1. Ogrzewanie kondukcyjne
  2. Ogrzewanie konwekcyjne
  3. Ogrzewanie mieszane (hybryda)

Ogrzewanie kondukcyjne polega na przewodzeniu ciepła, co w przełożeniu na vaporizer oznacza ogrzewanie substancji poprzez jej bezpośredni kontakt z rozgrzaną powierzchnią. Tą rozgrzaną powierzchnią najczęściej jest komora grzewcza (susz) lub knot w atomizerze (koncentrat). Zdecydowana większość przenośnych waporyzatorów do ziół i niemal wszystkie waporyzatory do koncentratów działa w oparciu o ogrzewanie kondukcyjne. Jest to prostsza i tańsza technologia niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego.IMG_7293 kopiuj

Ogrzewanie konwekcyjne polega na skierowaniu na waporyzowaną substancję strumienia gorącego powietrza, co powoduje jej parowanie. W tym celu substancja zostaje umieszczona na specjalnym sitku wewnątrz waporyzatora. Z tego względu waporyzatory konwekcyjne działają niemal zawsze wyłącznie z suszem – koncentrat po ogrzaniu roztopiłby się i przeciekł przez sitko do wnętrza urządzenia. I od tej reguły są jednak wyjątki, przykładowo konwekcyjne waporyzatory stacjonarne firmy 7th Floor Vapes (Da Buddha, Silver Surfer oraz Super Surfer) posiadają specjalne nakładki umożliwiające waporyzację koncentratów. Z racji na brak bezpośredniego kontaktu z rozgrzaną powierzchnią para z ogrzanego konwekcyjnie materiału zazwyczaj ma znacznie lepszy smak.

Ogrzewanie mieszane stanowi połączeniu dwóch powyższych, czyli jest częściowo kondukcyjne, a częściowo konwekcyjne. Taki rodzaj ogrzewania występuje tylko i wyłącznie w waporyzatorach przenośnych (takich jak przykładowo Crafty i Mighty firmy Storz & Bickel).

Waporyzatory przenośne i domowe

Inny podział to podział na waporyzatory przenośne i stacjonarne (domowe). Przenośne vaporizery są zazwyczaj bardzo niewielkich rozmiarów i są zasilane akumulatorem, dzięki czemu można je zabrać ze sobą wszędzie. To właśnie ze względu na mobilność waporyzatory przenośne są ostatnio tak popularne. Jeśli bowiem chodzi o osiągi, to przenośne urządzenia mają nieco mniejszą moc niż waporyzatory domowe, korzystające bez ograniczeń ze dostępu do prądu. Kolejną zaletą vaporizerów przenośnych jest dyskrecja jaką zapewniają – duży, stacjonarny waporyzator jest znacznie trudniej ukryć niż urządzenie wielkości telefonu komórkowego, które można schować w kieszeni.

IMG_7318 kopiuj

Domowe waporyzatory pozwalają na waporyzację bez ograniczeń typowych dla urządzeń przenośnych – nie są one ograniczone pojemnością akumulatora ani mocą grzałki przystosowanej do zasilania z akumulatora. W efekcie waporyzatory domowe są zazwyczaj o wiele potężniejsze jeśli chodzi o moc i wydajność. Zazwyczaj są to vaporizery z ogrzewaniem konwekcyjnym, co zapewnia lepszy smak pary i lepszą ogólną wydajność.

Istnieje też grupa pośrednia, czyli waporyzatory domowe przeznaczone do trzymania w ręku. Przykładami takich urządzeń są Plenty firmy Storz & Bickel oraz Life Sabre firmy 7th Floor Vapes. Posiadają one wszystkie zalet waporyzatorów domowych (duża moc, konwekcyjne ogrzewanie), ale są wyposażone w długi kabel, pozwalający na poruszanie się z nimi wewnątrz pomieszczenia, co jest bardzo wygodne. Wciąż są one jednak ograniczone dostępem do gniazdka elektrycznego. Tego typu urządzenia najczęściej uznaje się za specyficzny typ waporyzatorów domowych.