Plenty Vaporizer

IMG_7297 kopiujPlenty Vaporizer to waporyzator stacjonarny firmy Storz & Bickel. Wyróżnia go nietypowa konstrukcja – choć wymaga stałego źródła zasilania to jest przeznaczony do trzymania w rękach. W odróżnieniu od Volcano, Plenty nie napełnia parą balonów, zamiast tego dostarczając jej przez długi spiralny ustnik doskonale chłodzący parę.

Plenty Vaporizer to kolejny waporyzator stacjonarny firmy Storz & Bickel, producenta słynnego Volcano oraz doskonałych przenośnych Crafty i Mighty. Wszystkie modele waporyzatorów tej firmy cechują się wysoką jakością wykonania, świetną jakością produkowanej pary oraz wysoką wydajnością. Nie inaczej jest w przypadku Plenty Vaporizer. To naprawdę doskonały sprzęt. Wszystkie parametry waporyzacji są na poziomie zbliżonym do innych modeli Storz & Bickel, inna jest natomiast forma samego urządzenia i mechanizm jego działania.

1. Wielkość, konstrukcja, jakość wykonania

Plenty nie przypomina na pierwszy rzut oka waporyzatora. W zasadzie nie przypominał nam niczego, co do tej chwili widzieliśmy. Pierwszym najbliższym skojarzeniem był jakiś rodzaj nowoczesnego elektronarzędzia. Jak zbudowany jest Plenty? Sprzęt ma wymiary 20 cm x 15,5 cm x 6 cm, jego waga to 700 g. Wszystkie komponenty odpowiedzialne za waporyzację mieszczą się w bryle w kształcie walca, natomiast bryła ta połączona jest z dużym uchwytem, przez co kształt całego waporyzatora przypomina nieco trójkąt. Na górze Plenty Vaporizer znajduje się charakterystyczny, spiralny ustnik. Stalowa spirala jednocześnie pełni funkcję przedłużonego ustnika i chłodzi parę. Pod spiralą znajduje się komora grzewcza, która jest znacznie szersza niż w przenośnych waporyzatorach Storz & Bickel (Crafty oraz Mighty), rozmiarem przypomina raczej komorę grzewczą waporyzatora Volcano. Na przedzie urządzenia znajduje się z kolei analogowy wskaźnik temperatury, co jest ciekawym akcentem. W rękojeści znajduje się przycisk odpowiedzialny za utrzymanie temperatury, zaś bliżej bazy waporyzatora znajduje się pokrętło do regulacji temperatury. Z przodu oraz na boku urządzenia umieszczono także diody informujące o tym, że grzałka jest aktywna.

IMG_7294 kopiuj

Dokładnie tak, jak w przypadku wszystkich innych waporyzatorów firmy Storz & Bickel, Plenty jest wykonany niezwykle starannie, przy użyciu najwyższej jakości komponentów. Obudowa (i większość pozostałych elementów) wykonana jest z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, które absolutnie nie sprawia wrażenia taniego czy tandetnego. Spirala chłodząca parę wykonana jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu doskonale przejmuje ona temperaturę, tym samym chłodząc parę. Plenty sprawia wrażenie bardzo solidnego sprzętu, nawet upadek ze stołu na ziemię nie powinien mu szczególnie zaszkodzić. Choć oczywiście odradzamy tego typu testy.

2. Obsługa i porady dotyczące użytkowania

Obsługa Plenty Vaporizer jest wyjątkowo prosta, co jest dużą zaletą. Zacząć należy od dokładnego zmielenia suszu marihuany, do czego świetnie nadaje się dołączony do zestawu plastikowy młynek z ostrymi zębami. Po zmieleniu suszu należy umieścić go w komorze grzewczej. W tym celu należy zdemontować jej wieczko wraz z ustnikiem – w tym celu wystarczy przekręcić wieczko. Co ważne, komora musi być w całości wypełniona. W przeciwnym razie, kiedy przechylimy waporyzator to susz przesypie się na dół i będzie omijany przez gorące powietrze, które ma go ogrzewać. Komora musi więc być pełna. Jeśli w naszej ocenie wymaga to zbyt dużej ilości suszu, wówczas można wsypać go nieco mniej i docisnąć podkładką pod olejki (Liquid Pad), co zapobiegnie przemieszczaniu suszu w komorze.IMG_7296 kopiuj

Po napełnieniu komory należy z powrotem zamontować jej wieczko wraz z ustnikiem i włączyć urządzenie do prądu. Kolejnym krokiem jest wybranie interesującej nas temperatury, co robi się przy pomocy pokrętła w pobliżu rękojeści. Teraz można włączyć już sam waporyzator. Kiedy zwolniony zostanie przycisk ukryty w rękojeści, nagrzewanie rozpocznie się automatycznie, zaś rosnącą temperaturę można śledzić na termometrze na przedzie waporyzatora. Gdy zostanie ona osiągnięta, grzałka wyłączy się, zaś dioda zgaśnie. Aby zapobiec dezaktywacji grzałki, należy trzymać wciśnięty przycisk ukryty w rękojeści – jest on odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury. Po jego zwolnieniu grzałka zostanie wyłączona i temperatura zacznie powoli spadać. To z jednej strony praktyczne rozwiązanie (oszczędność materiału i energii), z drugiej zaś strony potrafi być nieco irytujące jeśli zapomnimy o trzymaniu przycisku wciśniętego.

IMG_7300 kopiuj

Kiedy komora została napełniona a temperatura osiągnięta, można rozpocząć inhalację. Plenty to waporyzator konwekcyjny-kondukcyjny (ogrzewa susz strumieniem gorącego powietrza i w mniejszym stopniu ścianami komory) więc aby zaciągnąć się większą ilością pary nie są konieczne bardzo długie zaciągnięcia. Należy samemu popróbować, jaka technika inhalacji będzie dla nas najlepsza. Radzimy rozpocząć od 5 ustawienia temperatury i stopniową ją podwyższać, kiedy pary będzie mniej. Gdy na najwyższym ustawieniu temperatury przestaniemy wydychać parę, wówczas będzie to znak, że materiał został w pełni wykorzystany.

3. Dostępne temperatury, rodzaj ogrzewania i czas nagrzewania

Plenty Vaporizer oferuje temperatury w zakresie 130-210º C i jest to zakres w zupełności wystarczający. W praktyce, do marihuany używa się ustawień 5-7, zaś do olejków tylko ustawienia numer 7. Temperatura regulowana jest przy pomocy pokrętła znajdującego się w pobliżu rękojeści waporyzatora. Umożliwia to względnie precyzyjną regulację, choć nie równie precyzyjną, jak w przypadku np. Mighty, gdzie temperaturę możemy zaprogramować z dokładnością do 1º C. Pokrętło ma skalę od 1 do 7, poniżej przedstawiamy temperatury odpowiadające poszczególnym ustawieniom:

  1. = 130° C
  2. = 142° C
  3. = 154° C
  4. = 166° C
  5. = 178° C
  6. = 190° C
  7. = 202° C

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, Plenty wykorzystuje konwekcyjno-kondukcyjny system grzewczy, inaczej nazywany hybrydowym. Zapewnia to sprawniejszą inhalację niż jedynie konwekcyjny lub jedynie kondukcyjny system grzewczy – oprócz gorącego powietrza susz jest po bokach dogrzewany przez ścianki komory, co zapewnia bardziej równomierną waporyzację i w konsekwencji lepszą wydajność. Co ciekawe, Plenty to jedyny znany nam domowy waporyzator wykorzystujący hybrydowe ogrzewanie.

Czas nagrzewania nie jest najmocniejszą stroną Plenty – w zależności od wybranego ustawienia temperatury, nagrzewanie może trwać nawet 4 minuty. Z jednej strony, stacjonarne waporyzatory zazwyczaj nagrzewają się dłużej niż przenośne, zaś 4 minuty to nie koniec świata. Z drugiej zaś strony, niektóre modele rozgrzewają się znacznie szybciej.

4. Jakość pary, wydajność i ogólne wrażenia

Plenty jakością pary dorównuje innym waporyzatorom Storz & Bickel, w tym legendarnemu Volcano. Para jest bardzo gęsta, wyglądem przypomina wręcz normalny dym – choć oczywiście do żadnego spalania nie dochodzi, jest to po prostu tak gęsta para. Pary jest bardzo dużo, można wypuszczać naprawdę wielkie chmury, szczególnie przy dłuższych zaciągnięciach. Smak pary jest wyborny, pozwala delektować się wszystkimi niuansami smakowymi naszego suszu. Jedynie kiedy zioła są już mocno zużyte smak pary nieco się pogarsza, ale to typowe dla każdego waporyzatora, nawet takiego z najwyższej półki, jak np. Plenty. Jakość pary jest ogólnie rzecz biorąc genialna, jedynie Volcano jest tu jakąkolwiek konkurencją jeśli chodzi o waporyzatory domowe.

IMG_7299 kopiuj

Szeroka komora grzewcza oraz hybrydowe ogrzewanie zapewniają niezwykle równomierną waporyzację, bez konieczności mieszania w komorze grzewczej w trakcie inhalacji. To duża zaleta, ponieważ większość stacjonarnych waporyzatorów wymaga mieszania w trakcie sesji. Choć komora jest dość spora i wymaga nabicia dość dużej ilości suszu, to problem ten można łatwo rozwiązać wypełniając część komory podkładką na olejki – wówczas Plenty jest zacznie bardziej oszczędny i lepiej sprawdza się do jednoosobowych inhalacji.

IMG_7302 kopiuj

Nasze ogólne wrażenia z inhalacji tym waporyzatorem są doskonałe. Para jest niezwykle mocna, waporyzacja pełnej komory to ilość wystarczająca raczej dla kilku osób niż dla jednej. Jakość pary jest świetna, inhalacja tym sprzętem jest naprawdę bardzo przyjemna i efektywna. Tym, co w początkowej fazie użytkowania nieco utrudnia waporyzację, jest konieczność pamiętania o trzymaniu wciśniętego przycisku ukrytego w rękojeści. Po kilku użyciach staje się to jednak całkowicie naturalne i przestaje w jakikolwiek sposób przeszkadzać. Obsługa jest bardzo prosta i poradzą sobie z nią nawet całkowicie początkujący użytkownicy, którzy nie mieli wcześniej w rękach waporyzatora.

5. Wady i zalety

Plenty to idealny waporyzator do użytku w domu. Zapewnia doskonałe wrażenia, dostarcza niemal idealnej jakościowo i bardzo mocnej oraz gęstej pary. Kabel jest dość długi, co w połączeniu z tym, że Plenty jest przeznaczony do trzymania w ręku, daje całkiem dużo swobody przemieszczania się po domu wraz z waporyzatorem. Jedyną wadą Plenty jest dość długi czas nagrzewania, co jednak jest w pełni rekompensowane przez wrażenia z użytkowania, które są genialne. Z czystym sumieniem możemy polecić ten waporyzator każdemu, kto oczekuje sprzętu najwyższej jakości – taki właśnie jest Plenty.

REKOMENDOWANY SKLEP:

pestkanavapo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s